Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

غافلگیر نشوند، محدودیت برای صادرات مواد خام معدنی اعمال می شود

غافلگیر نشوند، محدودیت برای صادرات مواد خام معدنی اعمال می شود

غافلگیر نشوند، محدودیت برای صادرات مواد خام معدنی اعمال می شود

دسته بندی : اقتصادی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: دوستان معدنکار و تجار غافلگیر نشوند، برای صادرات مواد خام معدنی 100 درصد موانع ایجاد خواهیم کرد و در عین حال صادرات مواد معدنی فرآوری شده، مشمول معافیت مالیاتی است.
« جعفر سرقینی » در چهارمین کنگره بین المللی معدن و صنایع معدنی ایران و ششمین کنفرانس مهندسی معدن در سالن خلیج فارس، محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: براساس قانون، صادرات مواد خام مشمول معافیت مالیاتی نیست و در شورای اقتصاد مصادیق این امر مشخص شده است.
وی اضافه کرد: محدودیت برای صادرات مواد خام معدنی در واقع خواست مقام های ارشد کشور است و این امر در چارچوب اقتصاد مقاومتی نیز مشخص شده، بنابراین باید به این خواست توجه لازم شود.
نبود اطلاعات پایه زمین شناسی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در تشریح مشکلات بخش معدن وصنایع معدنی اظهار داشت: بدلیل نبود اطلاعات پایه زمین شناسی که برپایه اکتشاف بدست می آید، بخش معدن با مشکل روبروست؛ با این حال گام هایی نیز برداشته ایم اما تا وضع ایده آل فاصله زیادی وجود دارد. وی خطاب به میهمانان خارجی این کنگره، به استقبال ایران از همکاری فعالان این بخش اشاره کرد و گفت: می توان در قالب های مختلف در این زمینه فعالیت کرد.
سرقینی افزود: سرمایه گذار در بحث اکتشاف انتظار ریسک را نیز دارد، اما با تهیه اطلاعات پایه می توان میزان ریسک را کاهش داد.
ارتقای ژئو فیزیک هوایی به 370 هزار کیلومتر خطی
معاون امور معادن وصنایع معدنی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، تا پایان امسال میزان ژئوفیزیک هوایی به 370 هزار کیلومتر خطی می رسد و این درحالی است که تا پیش از سال 1392 ( پیش از شروع به کار دولت یازدهم ) در مجموع 150 هزار کیلومتر خطی عملیات ژئو فیزیک هوایی صورت گرفت.
وی خاطرنشان ساخت: پیش بینی شده تا پایان برنامه ششم توسعه کشور میزان ژئوفیزیک هوایی به یک میلیون کیلومتر خطی برسد.
پهنه های معدنی آماده واگذاری
سرقینی ادامه داد: پهنه های معدنی گسترده و بزرگترین آن وسعتی 40 هزار کیلومتر مربعی دارد و کوچکترین آن به یک هزار کیلومتر مربع می رسد و بابت فعالیت اکتشافی هزینه ای مطالبه نمی شود، چنانچه در اکتشاف به ذخایر فلزی رسید، به مکتشف تعلق دارد و این امتیاز برای بخش خصوصی و خارجی فراهم آمده و از حضور هریک، استقبال می شود.
بی میلی بخش خصوصی برای مشارکت در پهنه های معدنی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اضافه کرد: پهنه های اکتشافی کشور در سال 1392 تعریف و از همه سرمایه گذاران دعوت شد تا در این زمینه مشارکت کنند، اما شرکت های دولتی و نیمه دولتی آمدند، درحالی که بخش خصوصی نزدیک 10 درصد از این امر استقبال کرد و در واقع در این زمینه بی میلی نشان دادند.
شکل نگرفتن شرکت های مشاوره ای بزرگ در بخش معدن
سرقینی، شکل نگرفتن شرکت های مشاوره ای بزرگ در بخش معدن را از ضعف های این عرصه دانست و اظهار داشت: واقعیت اینکه اکنون اینگونه شرکت ها از نظر کیفیت و سطح سرزمین در کشورمان تناسب ندارد؛ به طور نمونه، تا زمانی که در معدن مس سونگون (آذربایجان شرقی) کارها به دست مشاور خارجی با تجربه سپرده نشده بود، کارها درهم و نقشه راه مشخص نشده بود.
ایران دارنده یکی از پنج پروژه معدنی بزرگ منطقه منا
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت تاکید کرد: امروز ایران دارنده بزرگترین پروژه معدنی و یا یکی از پنج پروژه بزرگ در منطقه منا ( خاورمیانه و شمال آفریقا) است و براساس آن 35 میلیون تن ظرفیت جدید در زمینه کنسانتره و گندله ایجاد می شود که سهم هریک 17.5 میلیون تن پیش بینی شده، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد، فقدان نقشه مشخص است که از روز نخست برای آب، برق، گاز و ... برآورد لازم نشده بود.
هزینه پیمانکاری در ایران بالاست
سرقینی تصریح کرد: هزینه های پیمانکاری در ایران بسیار بالاست بطوری که طبق برآوردهای انجام شده، 1.5 برابر شرکت های غربی است.
به اعتقاد این مقام مسئول، ضرورت دارد نسبت به تشویق شرکت های مشاور بخش معدن اقدام شود تا آنها توانمندی خود را ارتقا دهند.
فقدان تشکیل سرمایه در بخش معدن
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، فقدان تشکیل سرمایه در بخش معدن را از ضعف های این بخش دانست و گفت: بدلیل اینکه پیش از انقلاب، پروانه های معدنی برای دوره های سه تا پنج ساله بود، انگیزه برای بخش خصوصی فراهم نشد، اما از سال 1377 طول مدت دوام پروانه های معدنی به 25 سال ارتقا یافت؛ مگر آنکه ذخیره معدنی کم باشد و دوره پنج تا 10 سال تعیین شود.
استخراج 100 میلیون تن سنگ آهن از سنگان
سرقینی خاطرنشان ساخت: یکی از مشکلات مشهود در بخش معدن کشور، سرمایه گذاری نکردن بخش دولتی در معادن است، بگونه ای که با وجود استخراج 100 میلیون تن سنگ آهن خام در معدن سنگان، از سرمایه گذاری کوچک در این معدن دریغ شده، درحالی که بخش خصوصی بیش از درآمد خود در معادن تحت پوشش خود هزینه می کند.
عوارض صفر درصدی صادرات سنگ آهن خام در دولت گذشته
وی گفت: نیمه سال 1392 هنگام روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، میزان عوارض صادرات سنگ آهن خام صفر درصد، کنسانتره 30 و گندله 35 درصد بود؛ در واقع این چرخه معیوب نشان داد که روی سنگ آهن خام عوارض نبسته ایم اما از کنسانتره و گندله مطالبه کردیم که دولت یازدهم عوارض کنسانتره صادراتی را به صفر رساند و گندله نیز تا پایان امسال به صفر می رسد.
تا شهریور 1392 ظرفیت کل زنجیره فولاد 125 میلیون تن
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: بررسی ها نشان می دهد کل زنجیره ایجاد شده فولاد تا شهریور 1392 به میزان 125 میلیون تن بود که بخش نَورد نیز در آن قرار داشت؛ تا پایان سال گذشته به این رقم 35 میلیون تن افزوده شد که به 160 میلیون تن رسید و امسال 25 میلیون تن افزوده می شود؛ برای سال آینده نیز 35 میلیون تن در نظر گرفته شده است.
سرقینی ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال با تلاش دولت، زنجیره فولاد به تعادل برسد.